Péče o piercing a tetování

Tetování

Postup při ošetření

  1. Ochranou fólii/bandáž sundejte po 2-5 hodinách a tetování umyjte tekoucí vodou a mýdlem. Nejde-li bandáž sundat, nejdříve ji namočte. Po umytí tetování osušte ručníkem nebo ubrouskem. Vše provádějte pouze čistýma rukama, abyste zabránili infekci.
  2. Tetování natřete slabou vrstvou krému (Protat, bílá vazelína, Bepanthen plus) a potírejte několikrát denně. Tetování nesmá vyschnout, stále na něm musí být slabý film krému. Natírejte po dobu jednoho týdne.
  3. Na tetování se mohou, ale nemusí vytvořit stroupky. Pokud se vytvoří, nestrhávejte, ani je neškrábejte!!! V druhém a třetím týdnu natírejte tetování už jen ráno a večer výživným pleťovým krémem, dokud nedojde k úplně regeneraci pokožky
  4. Prvních 5-10 dnů se vyvarujte koupání, sauny, slané vody, náročných sportovních aktivit a nadměrnému pití alkoholu. Hygienu dodržujte jen krátkým osprchováním, tetování namáčejte co nejméně. Vyvarujte se opalování (i soláriu) alespoň po dobu 30 dnů.
  5. Vezměte na vědomí, že působením času, UV záření a stárnutí pokožky může dojít na tetování ke změnám. Starejte se proto o tetování pravidelným používáním pleťových krémů.
  6. V prvních dnech užívejte vitamín E a zinek dle běžného dávkování, vyhněte se nošení těsného oblečení.
  7. PAMATUJTE: Opalování poškozuje Vaše tetování. Neopalujte ho anebo jej alespoň chraňte silným krémem s vysokým UV.

Piercing

Postup při ošetření

  1. Minimálně po dva týdny se musí piercing dvakrát až třikrát denně čistit dezinfekčním sprejem. Vícekrát se nedoporučuje z důvodu nadměrného vysušování pokožky v okolí piercingu. Prostředek se nechá chvíli působit, poté se za pomoci vatového tamponu odstraní vzniklé krusty a jiné nečistoty.
  2. Se šperkem je vhodné pohybovat "tam i zpět", aby se dezinfekční prostředek dostal do kanálku a mohl tak působit i vně piercingu.
  3. Po uplynutí dvou/tří týdnů prostředek aplikujte jednou denně až do úplného zhojení, zhruba dalších 6 týdnů. Pozor, piercing se hojí směrem dovnitř, proto když se zdá, že je kanálek zhojený, může být uvnitř ještě nezahojená tkáň.
  4. Piercing v dutině ústní se čistí také sprejem k tomu určený nebo klasickou ústní vodou. K zabránění infekce je vhodné kromě klasické ústní hygieny v podobě zubních past používat ústní vodu k propláchnutí úst po každém jídle nebo kouření. Kouření je však vhodné se zcela vyhýbat, stejně jako používání alkoholických nápojů a drog.
  5. Ke zklidnění otoku jazyka, který trvá 2-3 dny, pomáhá kostka ledu. Horká či ostrá jídla nejsou vhodná, stejně jako příliš kyselé a mléčné výrobky.
  6. Piercing genitálií je možné ošetřovat prostředky k tomu určenými, ale u jedinců, kteří netrpí zánětem močových cest, či jinými problémy, má vlastní moč výborné dezinfekční vlastnosti a zhojení bývá bezproblémové.
  7. Nedoporučuje se užívat dezinfekčním prostředkům s obsahem alkoholu, neboť vyšší množství těchto látek ničí nově vzniklé kožní buňky.
  8. Suché okraje piercingu je možné potřít krémem s obsahem penthenolu.
  9. U intimního piercingu lze vřele doporučit heřmánkovou koupel.
  10. V případě že se vyskytnou alergické reakce na kov, je vhodné navštívit buď studio a šperk vyměnit za jiný, z jiného materiálu, nebo navštívit lékaře.
  11. S čerstvým piercingem se vyhýbejte slunění, soláriím a saunám. Vyšší teploty prodlužují dobu hojení a přinášejí nepříjemné pocity. Rovněž se vyhněte koupání ve společenských zařízení a přírodních vodních ploch. Tyto prostory jsou zdrojem nečistot, které mohou dát vzniknout infekcím, nebo alespoň prodloužit domu hojení.
  12. Vyhněte se nošení těsného oblečení v okolí piercingu.
  13. Nadměrný pohyb komplikuje zhojení piercingu, jakož i náhodné zachycení za šperk. Doporučuji se proto raději přelepovat piercing náplastí a tím jej alespoň částečně chránit.
  14. U piercingu obličeje je třeba dbát na to, aby make-up nepřišel do kontaktu s čerstvým piercingem.